Vsechny Knihy.cz

HomeNovinkyVýprodejPomocLegislativaKontaktVyhledáváníAkceBezpečnost práce10 - ti denní výprodejVýrobky ze dřeva
TOPlist
Knihy - nabídka učebnic

PAMĚTNÍ KNIHA OBCE VÝŠKOVICE

Petr Lexa Přendík
284 stran
Formát:175x250
Jazyk:česky
Vazba:brožovaná
ISBN:9788072254750
Vydavatel:MONTANEX, a.s.
Odešleme:ihned
Cena před slevou:289,30 Kč
Sleva:19%
Ušetříte:55,- Kč
Cena s DPH 10%:234,30

Publikace Pamětní kniha Výškovic 1923–1966 je rozdělena do tří hlavních částí. První oddíl se věnuje příběhu výškovických kronik, popisuje jejich vývoj od založení kroniky v roce 1923 do 60. let 20. století, kdy se obecní kronika přestala vést v období začlenění Výškovic do ostravského okresu.

V druhé části se dozvíte informace, které se podařilo nalézt k pisatelům výškovických kronik. Není jich mnoho, ale jak říká staré rčení: „Lepší nějaké, nežli žádné“. Kromě čtyř oficiálních kronikářů je zde přiblížen i tzv. lidový písmák, bez jehož přispění by tato publikace nemohla vyjít.

Následuje dlouhý oddíl, který obsahuje text kroniky z let 1923–1963. Jeho členění je sice oproti originálu zpřeházeno, chronologicky je však zachována posloupnost. K jiným změnám v textu nedošlo. Na tuto část knihy ihned navazuje mnohem kratší přepis mladší kroniky z let 1964–1966, která tvoří „kronikářskou tečku“ samostatných Výškovic. Obě části jsou opatřeny značným množstvím poznámek a dobových snímků.

V textu se objevují různé značky: (?) značí nečitelné slovo, ___ zachycuje vynechané místo, [výraz] v hranaté závorce pak označuje chybějící slovo nebo údaj, který v kronice scházel, ale mohl být doplněn. V závorkách na koncích popisků obrazových příloh jsou pak uvedeny zkratky zdrojů, od nichž se podařilo získat obrazovou část. Seznam osob a institucí je uveřejněn na konci knihy.

V závěru je shrnut přínos výškovické kroniky pro současníky 21. století. Seznam zkratek je uveden na konci knihy, stejně jako rejstřík výrazů, který usnadní hledání a orientaci v publikaci. Nechybí samozřejmě ani seznam použitých zdrojů.

Zařazeno do kategorií:

Sháníte odbornou literaturu, učebnice? Právo, ekonomika, management, technika, účetnictví, veřejná správa a další? Neváhejte, volejte naši HORKOU LINKU 599 505 519

Platba v hotovosti při dodání zbožíPlatba portálem RaiffeisenbankPlatba v hotovosti při osobním odběruPlatba převodním příkazemPlatba portálem Paysec